Rohm Semiconductor RB088BM-30FHTL
Part No.:
RB088BM-30FHTL
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB088BM-30FHTL.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 30V 10A TO-252
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
720 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 30 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)