Rohm Semiconductor RB088BM-40FHTL
Part No.:
RB088BM-40FHTL
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB088BM-40FHTL.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 40V 10A TO-252
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
770 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252
1. How to order RB088BM-40FHTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB088BM-40FHTL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB088BM-40FHTL?
Image RB088BM100FHTL RB088BM-60FHTL RB088BM150FHTL RB088BM-40FHTL RB088BM200TL
Part Number RB088BM100FHTL RB088BM-60FHTL RB088BM150FHTL RB088BM-40FHTL RB088BM200TL
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Technology Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 60 V 150 V 40 V 200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A 10A 10A 10A 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 870 mV @ 5 A 830 mV @ 5 A 880 mV @ 5 A 770 mV @ 5 A 880 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 8.2 ns - 10.7 ns - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 100 V 3 µA @ 60 V 15 µA @ 150 V 3 µA @ 40 V 7 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max)