Rohm Semiconductor RB088T-40HZC9
Part No.:
RB088T-40HZC9
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB088T-40HZC9.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 40V 5A TO-220FN
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
770 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
150°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FN
1. How to order RB088T-40HZC9 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB088T-40HZC9 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB088T-40HZC9?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB088T-40HZC9.
Image RB088T100HZC9 RB088T100NZC9 RB088T150NZC9 RB088T-40HZC9 RB088T-30HZC9
Part Number RB088T100HZC9 RB088T100NZC9 RB088T150NZC9 RB088T-40HZC9 RB088T-30HZC9
Series - - - - -
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Technology Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V 150 V 40 V 30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A 10A 10A 5A 5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 870 mV @ 5 A 870 mV @ 5 A 880 mV @ 5 A 770 mV @ 5 A 720 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 8.2 ns - - - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 100 V 5 µA @ 100 V 15 µA @ 150 V 3 µA @ 40 V 3 µA @ 30 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C 150°C 150°C 150°C