Rohm Semiconductor RB088T-40NZC9
Part No.:
RB088T-40NZC9
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB088T-40NZC9.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 40V 10A TO220FN
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
770 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
150°C