Rohm Semiconductor RB160SS-30T2R
Part No.:
RB160SS-30T2R
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB160SS-30T2R.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 1A KMD2
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
520 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
35 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
KMD2
Operating Temperature - Junction:
150°C
1. How to order RB160SS-30T2R on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB160SS-30T2R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB160SS-30T2R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB160SS-30T2R.
Image RB160SS-40T2R RB160SS-40HWT2R RB160SS-407HWT2R RB160SS-40TR RB160SS-30T2R
Part Number RB160SS-40T2R RB160SS-40HWT2R RB160SS-407HWT2R RB160SS-40TR RB160SS-30T2R
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Technology Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V 40 V 40 V 40 V 30 V
Current - Average Rectified (Io) 1A 1A 1A 1A 1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 700 mA 550 mV @ 700 mA 550 mV @ 700 mA 550 mV @ 700 mA 520 mV @ 1 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 40 V 50 µA @ 40 V 50 µA @ 40 V 50 µA @ 40 V 35 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F - - - - -
Grade - - - - -
Qualification - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package KMD2 KMD2 KMD2 KMD2 KMD2
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C 150°C 150°C 150°C