Rohm Semiconductor RB160SS-40T2R
Part No.:
RB160SS-40T2R
Package:
2-SMD, No Lead
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 1A KMD2
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 700 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order RB160SS-40T2R on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB160SS-40T2R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB160SS-40T2R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB160SS-40T2R.
Image RB160SS-40T2R RB160SS-40HWT2R RB160SS-407HWT2R RB160SS-40TR RB160SS-30T2R
Part Number RB160SS-40T2R RB160SS-40HWT2R RB160SS-407HWT2R RB160SS-40TR RB160SS-30T2R
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V 40 V 40 V 40 V 30 V
Current - Average Rectified (Io) 1A 1A 1A 1A 1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 700 mA 550 mV @ 700 mA 550 mV @ 700 mA 550 mV @ 700 mA 520 mV @ 1 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 40 V 50 µA @ 40 V 50 µA @ 40 V 50 µA @ 40 V 35 µA @ 30 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C 150°C 150°C 150°C