Rohm Semiconductor RB218NS-60TL
Part No.:
RB218NS-60TL
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB218NS-60TL.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 60V 20A LPDS
Package/Case:
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
830 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
150°C
Supplier Device Package:
LPDS
1. How to order RB218NS-60TL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB218NS-60TL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB218NS-60TL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB218NS-60TL.
Image RB218NS150FHTL RB218NS100TL RB218NS200FHTL RB218NS-40TL RB218NS-60TL
Part Number RB218NS150FHTL RB218NS100TL RB218NS200FHTL RB218NS-40TL RB218NS-60TL
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Technology Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V 100 V 200 V 40 V 60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A 20A 20A 20A 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 10 A 870 mV @ 10 A 880 mV @ 10 A 770 mV @ 10 A 830 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 14.8 ns - - - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 150 V 7 µA @ 100 V 10 µA @ 200 V 5 µA @ 40 V 5 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C 150°C (Max) 150°C 150°C