Rohm Semiconductor RB218T-30HZC9
Part No.:
RB218T-30HZC9
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB218T-30HZC9.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 35V 10A TO220FN
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
35 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
720 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 30 V
Operating Temperature - Junction:
150°C