Rohm Semiconductor RB218T-60NZC9
Part No.:
RB218T-60NZC9
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB218T-60NZC9.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 60V 20A TO220FN
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
830 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FN
1. How to order RB218T-60NZC9 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB218T-60NZC9 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB218T-60NZC9?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB218T-60NZC9.
Image RB218T100NZC9 RB218T-60NZC9 RB218T-40NZC9 RB218T150NZC9 RB218T-40HZC9
Part Number RB218T100NZC9 RB218T-60NZC9 RB218T-40NZC9 RB218T150NZC9 RB218T-40HZC9
Series - - - - -
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Technology Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 60 V 40 V 150 V 40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A 20A 20A 20A 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 870 mV @ 10 A 830 mV @ 10 A 770 mV @ 10 A 880 mV @ 10 A 770 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 7 µA @ 100 V 5 µA @ 60 V 5 µA @ 40 V 20 µA @ 150 V 5 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction 150°C 150°C 150°C 150°C 150°C