Rohm Semiconductor RB218T-30NZC9
Part No.:
RB218T-30NZC9
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB218T-30NZC9.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 30V 20A TO220FN
Shipping
Inventory:990
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
720 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 30 V
Operating Temperature - Junction:
150°C