STMicroelectronics SCT040W120G3-4AG
Part No.:
SCT040W120G3-4AG
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-247-4
Description:
TO247-4
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
15V, 18V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
54mOhm @ 16A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.2V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
56 nC @ 18 V
Vgs (Max):
+22V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1329 pF @ 800 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
312W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order SCT040W120G3-4AG on DeepFinds Electronics?
3. Are the SCT040W120G3-4AG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SCT040W120G3-4AG?
Image SCT040W120G3AG SCT040W120G3-4 SCT040W120G3-4AG
Part Number SCT040W120G3AG SCT040W120G3-4 SCT040W120G3-4AG
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - * -
Package/Case TO-247-3 - TO-247-4
Packaging Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active
FET Type N-Channel - N-Channel
Technology SiCFET (Silicon Carbide) - SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V - 1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc) - 40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 15V, 18V - 15V, 18V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 54mOhm @ 16A, 18V - 54mOhm @ 16A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.2V @ 5mA - 4.2V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 56 nC @ 18 V - 56 nC @ 18 V
Vgs (Max) +22V, -10V - +22V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1329 pF @ 800 V - 1329 pF @ 800 V
FET Feature - - -
Power Dissipation (Max) 312W (Tc) - 312W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 200°C (TJ) - -55°C ~ 200°C (TJ)