Infineon Technologies SGW20N60HS
Part No.:
SGW20N60HS
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSGW20N60HS.pdf
Description:
IGBT NPT 600V 36A TO247-3
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
36 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.15V @ 15V, 20A
Power - Max:
178 W
Switching Energy:
690µJ
Input Type:
Standard
Gate Charge:
100 nC
Td (on/off) @ 25°C:
18ns/207ns
Test Condition:
400V, 20A, 16Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO247-3-1
1. How to order SGW20N60HS on DeepFinds Electronics?
3. Are the SGW20N60HS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SGW20N60HS?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SGW20N60HS.
7.How to contact us to get technical supports, such as SGW20N60HS pin diagram, SGW20N60HS datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SGW20N60HS SGW20N60HSFKSA1
Part Number SGW20N60HS SGW20N60HSFKSA1
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies
Series - -
Package/Case TO-247-3 TO-247-3
Packaging Bulk Tube
Product Status Active Obsolete
IGBT Type NPT NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 36 A 36 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 80 A 80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.15V @ 15V, 20A 3.15V @ 15V, 20A
Power - Max 178 W 178 W
Switching Energy 690µJ 690µJ
Input Type Standard Standard
Gate Charge 100 nC 100 nC
Td (on/off) @ 25°C 18ns/207ns 18ns/207ns
Test Condition 400V, 20A, 16Ohm, 15V 400V, 20A, 16Ohm, 15V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)