STMicroelectronics STGWA30M65DF2
Part No.:
STGWA30M65DF2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTGWA30M65DF2.pdf
Description:
IGBT 650V 30A TO247-3
Shipping
Inventory:300
Product Status:
Active
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 30A
Power - Max:
258 W
Switching Energy:
300µJ (on), 960µJ (off)
Gate Charge:
80 nC
Td (on/off) @ 25°C:
31.6ns/115ns
Test Condition:
400V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
140 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-247 Long Leads
1. How to order STGWA30M65DF2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STGWA30M65DF2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STGWA30M65DF2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STGWA30M65DF2.
Image STGWA30M65DF2 STGWA30M65DF2AG
Part Number STGWA30M65DF2 STGWA30M65DF2AG
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - M
Package/Case TO-247-3 TO-247-3
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
IGBT Type Trench Field Stop Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 60 A 87 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A 120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 30A 2V @ 15V, 30A
Power - Max 258 W 441 W
Switching Energy 300µJ (on), 960µJ (off) 756µJ (on), 1.057mJ (off)
Input Type Standard Standard
Gate Charge 80 nC 81.6 nC
Td (on/off) @ 25°C 31.6ns/115ns 21.6ns/138ns
Test Condition 400V, 30A, 10Ohm, 15V 400V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 140 ns 151 ns
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)