STMicroelectronics STPS30SM120ST
Part No.:
STPS30SM120ST
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS30SM120ST.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 120V 30A TO220
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
ECOPACK®2
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
120 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
950 mV @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
275 µA @ 120 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order STPS30SM120ST on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS30SM120ST price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS30SM120ST?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS30SM120ST.
Image STPS30SM120STN STPS30SM120ST
Part Number STPS30SM120STN STPS30SM120ST
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - ECOPACK®2
Package/Case TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube
Product Status Obsolete Obsolete
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120 V 120 V
Current - Average Rectified (Io) 30A 30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 950 mV @ 30 A 950 mV @ 30 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 275 µA @ 120 V 275 µA @ 120 V
Capacitance @ Vr, F - -
Grade - -
Qualification - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Supplier Device Package TO-220AB Narrow Leads TO-220
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max)