STMicroelectronics STPS4S200UF
Part No.:
STPS4S200UF
Category:
Single Diodes
Package:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS4S200UF.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 4A SMBFLAT
Series:
ECOPACK®
Package/Case:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
870 mV @ 4 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
Supplier Device Package:
SMBflat
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C
1. How to order STPS4S200UF on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS4S200UF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS4S200UF?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS4S200UF.
Image STPS4S200UF STPS4S200UFN
Part Number STPS4S200UF STPS4S200UFN
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series ECOPACK® ECOPACK®2
Package/Case DO-221AA, SMB Flat Leads DO-221AA, SMB Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V 200 V
Current - Average Rectified (Io) 4A 4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 870 mV @ 4 A 870 mV @ 4 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 200 V 5 mA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F - -
Grade - -
Qualification - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package SMBflat SMBflat Notch
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C -40°C ~ 175°C