STMicroelectronics STPS8L30B
Part No.:
STPS8L30B
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single Diodes
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS8L30B.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 8A DPAK
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
490 mV @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DPAK
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order STPS8L30B on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS8L30B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS8L30B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS8L30B.
7.How to contact us to get technical supports, such as STPS8L30B pin diagram, STPS8L30B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STPS8L30B-TR STPS8L30BY-TR STPS8L30B
Part Number STPS8L30B-TR STPS8L30BY-TR STPS8L30B
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Active Active Obsolete
Technology Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V 30 V 30 V
Current - Average Rectified (Io) 8A 8A 8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 490 mV @ 8 A 490 mV @ 8 A 490 mV @ 8 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 30 V 1 mA @ 30 V 1 mA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F - - -
Grade - - -
Qualification - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package DPAK DPAK DPAK
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) -40°C ~ 150°C 150°C (Max)