STMicroelectronics STPS8L30B-TR
Part No.:
STPS8L30B-TR
Category:
Single Diodes
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS8L30B-TR.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 8A DPAK
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
490 mV @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DPAK
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order STPS8L30B-TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS8L30B-TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS8L30B-TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS8L30B-TR.
Image STPS8L30B-TR STPS8L30BY-TR STPS8L30B
Part Number STPS8L30B-TR STPS8L30BY-TR STPS8L30B
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Active Active Obsolete
Technology Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V 30 V 30 V
Current - Average Rectified (Io) 8A 8A 8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 490 mV @ 8 A 490 mV @ 8 A 490 mV @ 8 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 30 V 1 mA @ 30 V 1 mA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F - - -
Grade - - -
Qualification - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package DPAK DPAK DPAK
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) -40°C ~ 150°C 150°C (Max)