STMicroelectronics TN1205H-6G
Part No.:
TN1205H-6G
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
SCRs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTN1205H-6G.pdf
Description:
SCR 600V 12A D2PAK
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
5 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
7.6 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Current - Hold (Ih) (Max):
20 mA
Current - Off State (Max):
5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
120A, 126A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
1. How to order TN1205H-6G on DeepFinds Electronics?
3. Are the TN1205H-6G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TN1205H-6G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TN1205H-6G.
7.How to contact us to get technical supports, such as TN1205H-6G pin diagram, TN1205H-6G datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TN1205H-6G-TR TN1205H-6T TN1205H-6G
Part Number TN1205H-6G-TR TN1205H-6T TN1205H-6G
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tube Tube
Product Status Active Active Active
Voltage - Off State 600 V 600 V 600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V 1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 5 mA 5 mA 5 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6 V 1.6 V 1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 7.6 A 7.6 A 7.6 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A 12 A 12 A
Current - Hold (Ih) (Max) 20 mA 20 mA 20 mA
Current - Off State (Max) 5 µA 5 µA 5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 120A, 126A 120A, 126A 120A, 126A
SCR Type Standard Recovery Standard Recovery Standard Recovery
Operating Temperature -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C