STMicroelectronics TN1205H-6G-TR
Part No.:
TN1205H-6G-TR
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTN1205H-6G-TR.pdf
Description:
SCR 600V 12A D2PAK
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Off State:
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
5 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
7.6 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Current - Hold (Ih) (Max):
20 mA
Current - Off State (Max):
5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
120A, 126A
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
1. How to order TN1205H-6G-TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the TN1205H-6G-TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TN1205H-6G-TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TN1205H-6G-TR.
Image TN1205H-6G-TR TN1205H-6T TN1205H-6G
Part Number TN1205H-6G-TR TN1205H-6T TN1205H-6G
Product Status Active Active Active
Voltage - Off State 600 V 600 V 600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V 1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 5 mA 5 mA 5 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6 V 1.6 V 1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 7.6 A 7.6 A 7.6 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A 12 A 12 A
Current - Hold (Ih) (Max) 20 mA 20 mA 20 mA
Current - Off State (Max) 5 µA 5 µA 5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 120A, 126A 120A, 126A 120A, 126A
SCR Type Standard Recovery Standard Recovery Standard Recovery
Operating Temperature -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C