Infineon Technologies TT92N16KOF
Part No.:
TT92N16KOF
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTT92N16KOF.pdf
Description:
PMOD,DUAL-SCR,1600V,92A. IT (AVG
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.4 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order TT92N16KOF on DeepFinds Electronics?
3. Are the TT92N16KOF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TT92N16KOF?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TT92N16KOF.
7.How to contact us to get technical supports, such as TT92N16KOF pin diagram, TT92N16KOF datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TT92N16KOF TT92N16KOFHPSA2 TT92N16KOFHPSA1 TT92N16KOFKHPSA1
Part Number TT92N16KOF TT92N16KOFHPSA2 TT92N16KOFHPSA1 TT92N16KOFKHPSA1
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies Infineon Technologies Infineon Technologies
Series - - - -
Package/Case Module Module Module Module
Packaging Box Tray Bulk Bulk
Product Status Active Active Discontinued Obsolete
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs 2 SCRs 2 SCRs 2 SCRs
Voltage - Off State 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) - 104 A 104 A 104 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) - 160 A 160 A 160 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.4 V 1.4 V 1.4 V 1.4 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) - 120 mA 120 mA 120 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) - 2050A @ 50Hz 2050A @ 50Hz 2050A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA 200 mA 200 mA 200 mA
Operating Temperature -40°C ~ 130°C (TJ) 130°C (TJ) -40°C ~ 130°C -40°C ~ 130°C