onsemi BZX84C12
Part No.:
BZX84C12
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C12.pdf
Description:
ZENER DIODE, 12V, 5%, 0.25W, UNI
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
12 V
Tolerance:
Power - Max:
Impedance (Max) (Zzt):
25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order BZX84C12 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C12.
7.How to contact us to get technical supports, such as BZX84C12 pin diagram, BZX84C12 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BZX84C12LT1G BZX84C12 BZX84C12LT1 BZX84C12ET1 BZX84C12ET1G
Part Number BZX84C12LT1G BZX84C12 BZX84C12LT1 BZX84C12ET1 BZX84C12ET1G
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Obsolete Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12 V 12 V 12 V 12 V 12 V
Tolerance ±5% - ±5% ±5% ±5%
Power - Max 250 mW - 250 mW 225 mW 225 mW
Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms 25 Ohms 25 Ohms 25 Ohms 25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 8 V 100 nA @ 8 V 100 nA @ 8 V 100 nA @ 8 V 100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA - 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) - -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)