onsemi BZX84C9V1
Part No.:
BZX84C9V1
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C9V1.pdf
Description:
DIODE ZENER 9.1V 350MW SOT23
Manufacturer:
onsemi
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
9.1 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
350 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order BZX84C9V1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C9V1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C9V1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C9V1.
7.How to contact us to get technical supports, such as BZX84C9V1 pin diagram, BZX84C9V1 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BZX84C9V1LT1G BZX84C9V1LT3G BZX84C9V1ET1G BZX84C9V1ET1 BZX84C9V1ET3G
Part Number BZX84C9V1LT1G BZX84C9V1LT3G BZX84C9V1ET1G BZX84C9V1ET1 BZX84C9V1ET3G
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Series BZX84CxxxLT1G BZX84CxxxLT1G - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 9.1 V 9.1 V 9.1 V 9.1 V 9.1 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power - Max 250 mW 250 mW 225 mW 225 mW 225 mW
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms 15 Ohms 15 Ohms 15 Ohms 15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 6 V 500 nA @ 6 V 500 nA @ 6 V 500 nA @ 6 V 500 nA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA