IXYS IXGP20N120
Part No.:
IXGP20N120
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXGP20N120.pdf
Description:
IGBT 1200V 40A 150W TO220
Package/Case:
TO-220-3
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 20A
Power - Max:
150 W
Switching Energy:
6.5mJ (off)
Gate Charge:
63 nC
Td (on/off) @ 25°C:
28ns/400ns
Test Condition:
800V, 20A, 47Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order IXGP20N120 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXGP20N120 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXGP20N120?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXGP20N120.
7.How to contact us to get technical supports, such as IXGP20N120 pin diagram, IXGP20N120 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image IXGP20N120B3 IXGP20N120A3 IXGP20N120B IXGP20N120 IXGP20N120BD1
Part Number IXGP20N120B3 IXGP20N120A3 IXGP20N120B IXGP20N120 IXGP20N120BD1
Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS IXYS
Series GenX3™ GenX3™ - - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
IGBT Type PT PT - PT -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V 1200 V 1200 V 1200 V 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 36 A 40 A 40 A 40 A 40 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 80 A 120 A 100 A 80 A 100 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.1V @ 15V, 16A 2.5V @ 15V, 20A 3.4V @ 15V, 20A 2.5V @ 15V, 20A 3.4V @ 15V, 20A
Power - Max 180 W 180 W 190 W 150 W 190 W
Input Type Standard Standard Standard Standard Standard
Gate Charge 51 nC 50 nC 72 nC 63 nC 72 nC
Td (on/off) @ 25°C 16ns/150ns 16ns/290ns 25ns/150ns 28ns/400ns 25ns/150ns
Test Condition 600V, 16A, 15Ohm, 15V 960V, 20A, 10Ohm, 15V 960V, 20A, 10Ohm, 15V 800V, 20A, 47Ohm, 15V 960V, 20A, 10Ohm, 15V