Microchip Technology JANS1N4483
Part No.:
JANS1N4483
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Description:
DIODE ZENER 56V 1.5W DO41
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
56 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1.5 W
Impedance (Max) (Zzt):
70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 nA @ 44.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 1 A
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500/406
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-41
1. How to order JANS1N4483 on DeepFinds Electronics?
3. Are the JANS1N4483 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JANS1N4483?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JANS1N4483.
7.How to contact us to get technical supports, such as JANS1N4483 pin diagram, JANS1N4483 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image JANS1N4483 JANS1N4483US JANS1N4483US/TR JANS1N4483C JANS1N4483D
Part Number JANS1N4483 JANS1N4483US JANS1N4483US/TR JANS1N4483C JANS1N4483D
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 56 V 56 V 56 V 56 V 56 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±2% ±1%
Power - Max 1.5 W 1.5 W 1.5 W 1.5 W 1.5 W
Impedance (Max) (Zzt) 70 Ohms 70 Ohms 70 Ohms 70 Ohms 70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 250 nA @ 44.8 V 250 nA @ 44.8 V 250 nA @ 44.8 V 250 nA @ 44.8 V 250 nA @ 44.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 1 A 1.5 V @ 1 A 1.5 V @ 1 A 1.5 V @ 1 A 1.5 V @ 1 A