Microchip Technology JANTXV2N5152
Part No.:
JANTXV2N5152
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsJANTXV2N5152.pdf
Description:
TRANS NPN 80V 2A TO39
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Transistor Type:
NPN
Current - Collector (Ic) (Max):
2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max):
50µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
30 @ 2.5A, 5V
Power - Max:
1 W
Frequency - Transition:
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500/544
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-39 (TO-205AD)
1. How to order JANTXV2N5152 on DeepFinds Electronics?
3. Are the JANTXV2N5152 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JANTXV2N5152?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JANTXV2N5152.
Image JANTXV2N5152 JANTXV2N5152L JANTXV2N5152U3
Part Number JANTXV2N5152 JANTXV2N5152L JANTXV2N5152U3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Series - - -
Package/Case TO-205AD, TO-39-3 Metal Can TO-205AA, TO-5-3 Metal Can 3-SMD, No Lead
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Transistor Type NPN NPN NPN
Current - Collector (Ic) (Max) 2 A 2 A 2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 80 V 80 V 80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 1.5V @ 500mA, 5A 1.5V @ 500mA, 5A 1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max) 50µA 50µA 1mA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 30 @ 2.5A, 5V 30 @ 2.5A, 5V 30 @ 2.5A, 5V
Power - Max 1 W 1 W 1 W
Frequency - Transition - - -
Operating Temperature -65°C ~ 200°C (TJ) -65°C ~ 200°C (TJ) -65°C ~ 200°C (TJ)