Nexperia USA Inc. PSMN1R2-25YLC,115
Part No.:
PSMN1R2-25YLC,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SC-100, SOT-669
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPSMN1R2-25YLC,115.pdf
Description:
MOSFET N-CH 25V 100A LFPAK56
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
SC-100, SOT-669
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
25 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.3mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1.95V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
66 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4173 pF @ 12 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
179W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
LFPAK56, Power-SO8
1. How to order PSMN1R2-25YLC,115 on DeepFinds Electronics?
3. Are the PSMN1R2-25YLC,115 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PSMN1R2-25YLC,115?
Image PSMN1R2-25YLC,115 PSMN1R2-25YLDX PSMN1R2-30YLDX PSMN1R2-25YL,115 PSMN1R2-55SLHX
Part Number PSMN1R2-25YLC,115 PSMN1R2-25YLDX PSMN1R2-30YLDX PSMN1R2-25YL,115 PSMN1R2-55SLHX
Series - - - - -
Package/Case SC-100, SOT-669 SC-100, SOT-669 SC-100, SOT-669 SOT-1023, 4-LFPAK SOT-1235
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
FET Type N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss) 25 V 25 V 30 V 25 V 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc) 100A (Tc) 100A (Tc) 100A (Tc) 330A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V 4.5V, 10V 4.5V, 10V 4.5V, 10V 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.3mOhm @ 25A, 10V 1.2mOhm @ 25A, 10V 1.24mOhm @ 25A, 10V 1.2mOhm @ 15A, 10V 1.03mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.95V @ 1mA 2.2V @ 1mA 2.2V @ 1mA 2.15V @ 1mA 2.2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 66 nC @ 10 V 60.3 nC @ 10 V 68 nC @ 10 V 105 nC @ 10 V 395 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V ±20V ±20V ±20V ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4173 pF @ 12 V 4327 pF @ 12 V 4616 pF @ 15 V 6380 pF @ 12 V 25773 pF @ 27 V
FET Feature - Schottky Diode (Body) - - Schottky Diode (Isolated)
Power Dissipation (Max) 179W (Tc) 172W (Tc) 194W (Tc) 121W (Tc) 375W (Tc)