Nexperia USA Inc. PSMN1R2-55SLHX
Part No.:
PSMN1R2-55SLHX
Package:
SOT-1235
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPSMN1R2-55SLHX.pdf
Description:
N-CHANNEL 55 V, 1.03 MOHM, 330 A
Package/Case:
SOT-1235
Drain to Source Voltage (Vdss):
55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
330A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.03mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
395 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
25773 pF @ 27 V
FET Feature:
Schottky Diode (Isolated)
Power Dissipation (Max):
375W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
LFPAK88 (SOT1235)
1. How to order PSMN1R2-55SLHX on DeepFinds Electronics?
3. Are the PSMN1R2-55SLHX price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PSMN1R2-55SLHX?
Image PSMN1R2-25YLC,115 PSMN1R2-25YLDX PSMN1R2-30YLDX PSMN1R2-25YL,115 PSMN1R2-55SLHX
Part Number PSMN1R2-25YLC,115 PSMN1R2-25YLDX PSMN1R2-30YLDX PSMN1R2-25YL,115 PSMN1R2-55SLHX
Series - - - - -
Package/Case SC-100, SOT-669 SC-100, SOT-669 SC-100, SOT-669 SOT-1023, 4-LFPAK SOT-1235
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
FET Type N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss) 25 V 25 V 30 V 25 V 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc) 100A (Tc) 100A (Tc) 100A (Tc) 330A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V 4.5V, 10V 4.5V, 10V 4.5V, 10V 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.3mOhm @ 25A, 10V 1.2mOhm @ 25A, 10V 1.24mOhm @ 25A, 10V 1.2mOhm @ 15A, 10V 1.03mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.95V @ 1mA 2.2V @ 1mA 2.2V @ 1mA 2.15V @ 1mA 2.2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 66 nC @ 10 V 60.3 nC @ 10 V 68 nC @ 10 V 105 nC @ 10 V 395 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V ±20V ±20V ±20V ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4173 pF @ 12 V 4327 pF @ 12 V 4616 pF @ 15 V 6380 pF @ 12 V 25773 pF @ 27 V
FET Feature - Schottky Diode (Body) - - Schottky Diode (Isolated)
Power Dissipation (Max) 179W (Tc) 172W (Tc) 194W (Tc) 121W (Tc) 375W (Tc)