Nexperia USA Inc. PSMN1R2-30YLDX
Part No.:
PSMN1R2-30YLDX
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPSMN1R2-30YLDX.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 100A LFPAK56
Shipping
Inventory:118
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.24mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
68 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4616 pF @ 15 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
194W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
LFPAK56, Power-SO8
1. How to order PSMN1R2-30YLDX on DeepFinds Electronics?
3. Are the PSMN1R2-30YLDX price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PSMN1R2-30YLDX?
Image PSMN1R2-25YLC,115 PSMN1R2-25YLDX PSMN1R2-30YLDX PSMN1R2-25YL,115 PSMN1R2-55SLHX
Part Number PSMN1R2-25YLC,115 PSMN1R2-25YLDX PSMN1R2-30YLDX PSMN1R2-25YL,115 PSMN1R2-55SLHX
Series - - - - -
Package/Case SC-100, SOT-669 SC-100, SOT-669 SC-100, SOT-669 SOT-1023, 4-LFPAK SOT-1235
Drain to Source Voltage (Vdss) 25 V 25 V 30 V 25 V 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc) 100A (Tc) 100A (Tc) 100A (Tc) 330A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V 4.5V, 10V 4.5V, 10V 4.5V, 10V 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.3mOhm @ 25A, 10V 1.2mOhm @ 25A, 10V 1.24mOhm @ 25A, 10V 1.2mOhm @ 15A, 10V 1.03mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.95V @ 1mA 2.2V @ 1mA 2.2V @ 1mA 2.15V @ 1mA 2.2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 66 nC @ 10 V 60.3 nC @ 10 V 68 nC @ 10 V 105 nC @ 10 V 395 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V ±20V ±20V ±20V ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4173 pF @ 12 V 4327 pF @ 12 V 4616 pF @ 15 V 6380 pF @ 12 V 25773 pF @ 27 V
FET Feature - Schottky Diode (Body) - - Schottky Diode (Isolated)
Power Dissipation (Max) 179W (Tc) 172W (Tc) 194W (Tc) 121W (Tc) 375W (Tc)