Littelfuse Inc. Q8010LH5
Part No.:
Q8010LH5
Package:
TO-220-3 Isolated Tab
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsQ8010LH5.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 800V 10A TO220
Package/Case:
TO-220-3 Isolated Tab
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-220 Isolated Tab
1. How to order Q8010LH5 on DeepFinds Electronics?
3. Are the Q8010LH5 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Q8010LH5?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of Q8010LH5.
7.How to contact us to get technical supports, such as Q8010LH5 pin diagram, Q8010LH5 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image Q8010LH568 Q8010LH5TP Q8010LH5
Part Number Q8010LH568 Q8010LH5TP Q8010LH5
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Series - Qxx10xHx -
Package/Case TO-220-3 Isolated Tab TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab TO-220-3 Isolated Tab
Packaging Bulk Tube Bulk
Product Status Obsolete Active Discontinued
Triac Type Alternistor - Snubberless Alternistor - Snubberless Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State 800 V 800 V 800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 10 A 10 A 10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 110A, 120A 110A, 120A 110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA 50 mA 50 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA 50 mA 50 mA
Configuration Single Single Single
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)